WSPÓŁPRACA Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ

17 lutego 2024

Dziś opowiem o tym jak taka współpraca przebiega z mojego punktu widzenia, jak pracuje się z Biurem Projektowania Wnętrz Jaminska.pl

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ani nie jest prosta.

Z każdym projektantem pracuje się inaczej. Wynika to z faktu, że każda osoba jest inna i ma indywidualne podejście do Klienta. Tak samo, jak nie można jednoznacznie określić schematu pracy nawet jednego studia projektowania wnętrz, tak nie da się jednoznacznie powiedzieć jak wygląda współpraca przy tworzeniu projektu wnętrza. Dlaczego? Prawda jest taka, że każdy projekt przebiega nieco inaczej. Jest wiele czynników, które mają wpływ na przebieg procesu.

Postaram się jak najdokładniej omówić te zmienne oraz jak wygląda proces projektowy, na podstawie własnych doświadczeń. Jest to odzwierciedlenie mojej ścieżki, którą wypracowałam przez lata wykonywania projektów i styczności z Klientem. Każdy architekt oraz każdy Klient może mieć swoje własne, inne doświadczenia. Dlatego też jeśli raz nie ułożyła Ci się współpraca, nie oznacza to, że następnym razem również się nie uda. Może po prostu nie znaleźliście nici porozumienia z projektantem. To niestety również się zdarza. Podsumowując, istotne jest dobre poznanie architekta wnętrz zanim rozpoczniesz współpracę. Jak to zrobić?

Po pierwsze zapoznaj się z portfolio pracowni.

Wiele pracowni tworzy wnętrza, w jednym lub dwóch określonych stylach. Są też takie jak Biuro Projektowania Wnętrz Jaminska.pl,  które łączą różne kierunki w sztuce, odnajdują się w mieszance stylu. Wybór więc należy od Ciebie. Ani pierwsza, ani druga cecha nie jest dobra, czy zła. Natomiast może być dla Ciebie ważnym wyznacznikiem. Jeśli jesteś absolutnie pewien, że chcesz, aby Twój dom był zachowany w stylistyce np. Nowojorskiej  i nie masz co do tego żadnych wątpliwości, portfolio architekta, który zajmuje się tylko tym stylem podoba Ci się, a po pierwszej rozmowie czujesz, że świetnie się rozumiecie, odpowiedź jest prosta. Znalazłeś swojego ulubionego projektanta wnętrz, projekt będzie jak marzenie. Jeśli jednak nie do końca jesteś pewien czy wolisz styl klasyczny, nowoczesny, a może coś pomiędzy, wszechstronny architekt lepiej pomoże Ci dobrać odpowiednie wyposażenie. Dołoży coś od siebie i nakieruje Cię na odpowiednie tory, w taki sposób, abyś był usatysfakcjonowany. Zaletą wszechstronności jest też to, że wnętrza są naprawdę niepowtarzalne, trudne do skopiowania i jedyne w swoim rodzaju. Nie zamykaj się również na spotkania i rozmowy. W większości biur projektowych pierwsze spotkanie jest bezpłatne, a pomaga zrobić wstępne rozeznanie, czy wybraliście odpowiednią osobę do współpracy.

Co może pójść nie tak?

Rozczaruję Cię trochę, mówiąc, że wiele rzeczy. Najważniejsze jest to, abyś nie bał się mówić jakie są Twoje oczekiwania. Architekt Cię za to nie zje, a wręcz Ci podziękuję. Musisz dobrać odpowiednio charakter oraz temperament Twojego projektanta. To może wydawać się dziwne, ale ze swoim projektantem spędzisz sporo czasu. Architekt będzie chciał poznać Twoje preferencje co do kolorów, materiałów. Będzie chciał wczuć się w Twoją sytuację, w Twój styl życia i Twoje potrzeby. Zlecenie projektu wnętrza, to jest proces, który opiera się na współpracy, architekt, inwestor, wykonawca. To nie jest tak, że zlecisz zaprojektowanie wnętrza, a projektant zrobi wszystko sam. Im więcej przekażesz mu danych i zaangażujesz się w cały proces, dasz się poznać, tym efekty będą lepsze. W moim przypadku wygląda to tak, że z dużą częścią moich Klientów, spotkania często przybierają formę otwartej dyskusji. Zazwyczaj przy kawie rozmawiamy o doborze materiałów, ale zahaczamy o tematy prywatne. Dowiaduję się, np. jakie obecnie ktoś ma na głowie problemy, gdzie jedzie na wakacje i jakie są jego marzenia. Nie przesadzę, jeśli powiem, że architekt wnętrz jest trochę psychologiem. Dzięki takiemu otwartemu podejściu, wnętrze domu będzie naprawdę Twoje, a nie architekta, któremu zleciłeś współpracę. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz ochoty zbyt wiele o sobie mówić, to też jest ok. Możesz spisać swoje potrzeby na kartce, powiedzieć tylko tyle ile chcesz, tak aby czuć się komfortowo, bez przekraczania dystansu i wchodzenia w szczegóły życia prywatnego. To na ile się zbliżysz z architektem zależy od Ciebie. Nadal jest to relacja klient – wykonawca.

Jakie są terminy?

Im szybciej się zgłosisz po projekt wnętrza tym lepiej. Pamiętaj, że każdy ma swój grafik prac, innych klientów i plany urlopowe. Pamiętaj również, że projekt to jest proces. Musisz również sprawnie odpowiadać na materiały, które otrzymasz od architekta. Może się zdarzyć, że sam będziesz potrzebował chwilę więcej czasu na przemyślenia. Czasami losowe sytuacje mogą spowodować, że projekt będzie trwał dłużej, a to może wpłynąć nie tylko na Twój kalendarz, ale i na grafik architekta wnętrz.

Kolejną ważną kwestią jest czas trwania projektu, który również jest zmienny. Może się okazać, że wszystkie pierwsze wersje, które architekt wnętrz przygotuje dla Ciebie będą świetne. Projekt zamkniecie w minimalnym założonym czasie. Może się jednak zdarzyć, że nie będziesz przekonany, a projekt będzie wymagał poprawek. Pamiętaj o tym, że każda poprawka wymaga naniesienia jej na projekt, wykonanie nowych wizualizacji, a to wymaga czasu.

Musisz pamiętać, że wykonanie projektu to jedno, a zamówienie później towarów z listy do drugie. Po pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie sytuacja jest dynamiczna, trzeba brać wiele zmiennych pod uwagę. Wynikiem wcześniej wspomnianych, dwóch czynników są zdecydowanie wydłużone terminy oczekiwania na zamówienia niektórych artykułów. Szczęśliwie sytuacja się normuje, nadal jednak pamiętaj, że np. na zamówione drzwi będziesz musiał poczekać od 4 do 14 tygodni w zależności od wybranego modelu i producenta.

Po co mi architekt wnętrz

Dużo osób planuje samodzielnie wykonać projekt wnętrza swojego wymarzonego domu czy mieszkania. Wielu osobą to się udaje bardzo dobrze. Pamiętaj jednak o tym, że szukanie odpowiednich materiałów wymaga czasu i podstawowej wiedzy na temat materiałów wykończeniowych. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś to w stanie połączyć ze swoją pracą zawodową.

Kolejna kwestia jest taka, że od architekta otrzymasz gotowe rysunki dla płytkarza, czy stolarza. To ułatwia pracę wykonawcy. Podsunie fachowcowi możliwe rozwiązania i przyspiesz proces jego pracy. Łatwiej będzie zaplanować fachowcowi zakres robót, przygotować wycenę i zamówić potrzebny materiał. Unikniesz też nieporozumień co do tego jak dany element ma wyglądać.

Architekt zna nowinki technologiczne, potrafi również przewidzieć ergonomię w kuchni, czy łazience. Wielokrotnie spotykałam się z sytuacjami, gdzie deweloper lub inwestor przygotował taki układ funkcjonalny, gdzie w łazience mieściła się tylko pralka pakowana od góry, albo dostęp do bębna był ograniczony miską sedesową. Ze złymi decyzjami musisz później męczyć się przez lata. Dobre rysunki techniczne, wykonane w odpowiedniej skali z pewnością pomagają wyeliminować większość błędów funkcjonalnych.

Czy mnie na to stać?

Istnieje przeświadczenie, że projekty wnętrz to ogromne pieniądze, a projektanci bazują tylko na drogich prestiżowych materiałach. Oczywiście, są tacy projektanci, którzy pracują tylko na drogich materiałach, ale myślę, że jest to mniejsza część architektów wnętrz. Większość biur projektowania wnętrz zakłada budżet jaki inwestor ma na zrealizowanie remontu. Jeśli budżet jest zbyt niski, projektant informuje, że nie będzie możliwości zmieszczenia się w podanej kwocie. Jeśli natomiast budżet jest realny, ale niski, wtedy istnieje możliwość dostosowania produktów do możliwości Twojego portfela. Dzięki zestawieniu materiałów, przygotowanych do projektu wnętrza, będziesz widzieć ile pieniędzy musisz przygotować na poszczególne pomieszczenia. Zobaczysz też procentowo, jaką część budżetu na inwestycję pochłonie np. wykonanie łazienki, a jaki kuchni. Będziesz mógł lepiej zaplanować wydatki. A co do kosztu samego projektu, po porównaniu wszystkich wydatków może się okazać, że jest to zaledwie 1 lub 2% całej inwestycji. Stawki projektowe są bardzo różne. Różnią się w zależności od wielkości biura projektowego, regionu polski, wielkości projektowanych pomieszczeń czy funkcji tych pomieszczeń. Każdy projektant oferuje inne zakresy opracowania. Pamiętaj też o tym, że zazwyczaj im więcej projektujesz pomieszczeń cena za cały projekt będzie relatywnie niższa. Zachęcam do pytania o indywidualne wyceny. Przygotowanie oferty do niczego Cię nie zobowiązuje, a będziesz wiedzieć ile to tak naprawdę kosztuje.

Bilans zysków i strat

Wracając do pytania czy stać Cię na projekt wnętrza, przedstawię Ci bilans zysków i strat.

Co zyskujesz zamawiając projekt?

  • dużo czasu dla siebie, mniej jeżdżenia po sklepach, porównywania materiałów i cen,
  • czas, który musiałbyś spędzić na budowie. Nie musisz się zastanawiać ile potrzebujesz płytek, jak je rozmieścić itd.. Zrobi to za Ciebie Twój architekt wnętrz.
  • spokój, wiele nieprzewidzianych sytuacji pomoże rozwiązać Ci architekt. Nie musisz się mierzyć z tym sam. Dobry architekt, omówi wszystko z Twoim wykonawcą. Nie musisz również znać się na wszystkim. Architekt wspólnie z budowlańcem czy stolarzem zaproponuje Ci najkorzystniejsze rozwiązania dopasowane do Twojego wnętrza i Twoich potrzeb.
  • najważniejsze, zyskujesz piękne, funkcjonalne wnętrze. Możesz powiedzieć, że tego nie potrzebujesz. Potwierdzone jest jednak to, że wnętrze zaprojektowane przez specjalistę robi zupełnie inne wrażenie niż samodzielnie stworzone. Wielokrotnie po skończonej współpracy, gdy spotykam moich Klientów słyszę zdania typu „Pani Maju wszyscy, którzy tutaj przychodzą mówią, że widać, że wnętrze projektował profesjonalista”, „Nie wymyśliłabym tego tak nigdy, sprawdza się wyśmienicie”, „Pani Maju nie sądziłam, że w tych szafkach kuchennych będzie tyle miejsca”, „To mieszkanie wydaje się dużo większe niż przed remontem”, „Pani Maju mam ochotę postawić sobie fotel w łazience i z niej nie wychodzi, to najpiękniejsze pomieszczenie w naszym domu”. Dla takich zdań naprawdę warto podjąć współpracę i cieszyć się mieszkaniem, które przecież urządzamy na lata.
  • strata, jedyny minus jest taki, że usługa jak wszystko kosztuje. Architekt za swoją usługę pobierze wynagrodzenie. Płacisz za wieloletnie doświadczenie, kursy, szkolenia, program do projektowania, prąd, biuro, benzynę, opłaty skarbowe, czy ZUS i przede wszystkim czas oraz wiedzę osoby, która wykonuje dla Ciebie projekt. Za pięknymi wizualizacjami i zdjęciami z realizacji stoi wielogodzinna praca poprzedzona wcześniejszym zdobywaniem doświadczenia przez wiele lat.