PRZYGOTUJ SIĘ DO SPOTKANIA Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ

25 lutego 2024

Jak dobrze rozpocząć współpracę z architektem wnętrz? W tym tekście przedstawię Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć współpracę z projektantem wnętrz. Dowiesz się jak przygotować się do rozmowy, aby nie zaskoczyły Cię pytania od projektanta. Nie bój się, podczas pierwszej rozmowy zapytać architekta wnętrz, jak przygotować się do współpracy z nim.

Lista potrzebnych elementów do spotkania z architektem wnętrz

 • Przygotuj plan mieszkania, domu. Jeśli jest to nieruchomość z rynku pierwotnego, zdobądź od dewelopera rzuty. Będą one potrzebne do omówienia zakresu oraz kosztów związanych z wykonaniem projektu. Jeśli masz dom lub mieszkanie z rynku wtórnego, możesz przygotować zdjęcia lub odręczny schemat pomieszczeń z ich metrażem. Przydatne będą również informacje o wielkości okien i wysokości pomieszczeń, a także typ ogrzewania. Czy w mieszkaniu są grzejniki, a może ogrzewanie podłogowe?
 • Zastanów się nad stylem jaki preferujesz. Może wolisz wnętrza w stylu klasycznym, a może nowoczesnym?
 • Ustal dokładne daty. Na kiedy masz umówioną ekipę remontową, kiedy odbierasz klucze? Czy interesuje Cię projekt pod klucz, a może wystarczy Ci samo opracowanie?
 • Warto na pierwsze spotkanie przygotować inspiracje. Nie przesadź z ich ilością. Lepiej dobierz takie zdjęcia, które dobrze oddają Twoje oczekiwania. W tym przypadku liczy się jakość, nie ilość. Czasami zbyt dużo fotografii wnętrz może wpłynąć negatywnie na pomysły architekta. Pozwól, aby Twój projektant, mógł puścić wodze fantazji i zaproponować Ci coś oryginalnego.
 • Ustal budżet, który chcesz przeznaczyć na aranżacje przestrzeni.

Jakie Pytania może zadać Ci architekt wnętrz, przed przystąpieniem do pracy?

Nie powinno zdziwić Cię, że dobry architekt wnętrz zada Ci wiele pytań. Niektórzy projektanci wnętrz, wysyłają swoim klientom ankiety przed spotkaniem. Zawierają one czasami nawet około 100 pytań.

Innym sposobem na pozyskanie danych jest rozmowa. Wtedy pytań zazwyczaj jest mniej, a kwestie ważne ustalane są w toku konwersacji.

Z pewnością architekt wnętrz będzie chciał wydobyć takie informacje jak:

 • Ile osób będzie mieszkać w nieruchomości?
 • Czy jest to inwestycja pod wynajem, czy mieszkanie, lub dom prywatny?
 • W jakim wieku są domownicy?
 • Czy masz zwierzęta?
 • Czy organizujesz przyjęcia?
 • W jaki sposób rodzina spędza swój wolny czas?

To tylko kilka z pytań, które z pewnością usłyszysz podczas rozmowy.

Co z inspiracjami?

Warto przygotować po 4-5 zdjęć do każdego pomieszczenia. Pamiętaj, abyś miał przygotowaną informację co w danym zdjęciu najbardziej Ci się podoba. Warto też zrobić katalogi, i mieć porządek w materiałach. Dzięki temu zaoszczędzisz zarówno swój czas, jak i czas architekta wnętrz. Jak wiadomo, „czas to pieniądz”.

Inspiracji możesz szukać w magazynach wnętrzarskich takich jak np. Weranda czy Elle Decoration. Jest też oczywiście Instagram oraz bardzo popularny ostatnio Pinterest. Możesz również zajrzeć na portale typu Homebook. Miło będzie jeśli wybierzesz realizacje już wykonane przez Twojego architekta.

Tablica inspiracji

Kolor we wnętrzach

Jeśli chodzi o kolory, zastanów się jaki kolor naprawdę działa Ci na nerwy i nie chcesz mieć go w domu, nawet w najmniejszym detalu.

Pomyśl też o tym jakie kolory lubisz najbardziej.

Postaraj się nazwać kolor, najlepiej, najprościej jak się da. Nie szukaj porównań.

Na popularności bardzo zyskał kolor, który przez producentów płyt meblowych nazywany jest jako kaszmir. Większość architektów będzie wiedziała od razu jaki kolor masz na myśli, jeśli użyjesz tego określenia. Będąc jednak bardziej precyzyjnym można powiedzieć, że jest to chłodny odcień beżu, lub ciepła szarość i takich nazw najlepiej jest używać. Spotkałam się z określeniami szarości, że jest to kolor skorupki kurzego jajka. Jest to jednak bardzo nieprecyzyjne określenie. Przecież jajko może być białe, a ta biel może być ciepła, zimna, może być beżowe, szare, a nawet brązowe i każda z tych barw może mieć całkiem różną temperaturę. Tak samo jak określenie koloru pieczarkowego. Może dotyczyć złamanej bieli, szarości, brązu lub stonowanego różu. Im lepiej ubierzesz swoje myśli w słowa, tym mniej będzie między Tobą, a projektantem wnętrz nieporozumień.

Pomyśl również o tym czy wolisz gładkie materiały, czy odpowiadają Ci wzory. Czy lubisz drewno, czy może połysk, lub strukturę metalu? Możliwości jest naprawdę wiele. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i BUDŻET.

Budżet

To słowo przewija się wielokrotnie w tym artykule. Wraca jak bumerang na każdym etapie. To bardzo ważny element przy projektowaniu. Na przestrzeni 8 lat, od kiedy projektuję wnętrza, zauważyłam, że boimy się mówić o pieniądzach. Wstydzimy się tego, że popełnimy gafę. Rozmowa o pieniądzach powinna być całkowicie naturalna. Jeśli masz rozeznanie w cenach materiałów śmiało możesz oszacować ile chcesz przeznaczyć pieniędzy na remont. Możesz też nie mieć żadnego pojęcia. To nic złego, nie masz obowiązku znać się na wszystkim, a architekt jest między innymi po to, aby Ci w tej kwestii doradzić. Nie ma też co się oszukiwać, po ostatnich zawirowaniach związanych z pandemią oraz wojną, czasami my architekci mamy problem z oszacowaniem niektórych wartości. Jedno jest pewne, dawne wyliczenia, kosztów na poziomie kwoty 1000 zł za mkw wykończenia wnętrza są bardzo, wręcz drastycznie zaniżone.

Śmiało możesz rozmawiać z architektem o pieniądzach. Może być tak, że projektant powie, że budżet jest zbyt mały i coś trzeba będzie rozłożyć na raty. Lepiej jednak dowiedzieć się tego na początku, niż po otrzymaniu projektu. Jeśli budżet będzie wystarczający na zrealizowanie Twoich marzeń, z pewnością również zostaniesz o tym poinformowany. Większość architektów wnętrz działa na naprawdę różnych budżetach i niewiele jest nas wstanie zdziwić. Naprawdę nie ma się czego obawiać. Nie zostaniesz wyśmiany, skrytykowany. A jeśli tak, to znaczy, że chyba trafiłeś na nieodpowiednią osobę do współpracy.

Pamiętaj projekt wnętrza, to współpraca

Projekt wnętrza to nie jest tylko zero jedynkowe zlecenie. Podczas projektowania musisz pamiętać, że jesteś ważnym elementem tej układanki. W zasadzie najważniejszym. To dla Ciebie architekt przygotowuje Twój dom, nie dla siebie. Dlatego im więcej dasz architektowi wskazówek tym lepiej. Każdy jest inny i niestety my architekci nie posiedliśmy umiejętności wróżenia, czy wkradania się w Twoje myśli. Więc mów dużo. Mów czego Ci potrzeba, czego się boisz. Mów o tym, o czym marzysz, lub co jest Ci obojętne.

Jeśli ten artykuł był pomocny, zachęcam Cię do zaobserwowania moich mediów społecznościowych i do przeczytania innych treści na stronie oraz do współpracy. Link do moich tablic znajdziesz na stronie głównej w zakładce kontakt.