Jaka jest cena za projekt wnętrza?

3 marca 2024

Często pojawia się pytanie ile kosztuje wykonanie projektu wnętrza? Większość architektów wnętrz nie podaje na swoich stronach ile wynosi koszt wykonania projektu? Dlaczego?

Postaram się odpowiedzieć na to pytanie z własnego doświadczenia.

Co jest potrzebne do wyceny projektu?

Często można spotkać się z pytaniem jaka jest cena za 1 metr kwadratowy projektu mieszkania czy domu. Sprawa jednak nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać.

Większość doświadczonych projektantów wnętrz w swoich ofertach uwzględnia nie tylko powierzchnię projektowanych pomieszczeń.

Liczy się również funkcja pełnionego pomieszczenia oraz jego kształt. Od kształtu i wielkości będzie zależał poziom trudności wykonania projektu.

Dużo łatwiej projektuje się pomieszczenie, gdzie ściany są równe, bez wnęk i kominów, a dach jest płaski. Łazienka na poddaszu ma wiele elementów, które należy dokładnie zmierzyć, trzeba pamiętać o wszystkich wysokościach oraz kolizjach. Często zdarza się, że pomieszczenie, które ma wielospadowy sufit trzeba wielokrotnie mierzyć, aby potwierdzić kąty nachylenia płaszczyzn.

Dużo łatwiej również projektuje się pomieszczenia w stanie surowym. Czyli takie, które są przygotowane do remontu, są w nowych budynkach, gdzie zostały zastosowane współczesne technologie.

W przypadku starych budynków pojawia się wiele wątpliwości, czasami trzeba przygotowywać rysunki zamienne w czasie wykonania remontu, a odpowiedzialność przy takim projekcie jest dużo większa.

Wnętrze z domu z lat 70-tych przed remontem.

Do przygotowania wyceny istotne jest również, kiedy zaplanowany jest remont. Aby architekt wnętrz mógł spokojnie przygotować projekt, powinieneś zgłosić się minimum 4 miesiące przed planowanymi pracami. Jeśli budujesz dom, lub kupujesz mieszkanie, gdzie jest możliwe dokonanie zmian deweloperskich zgłoś się jeszcze wcześniej, tak aby projektant mógł zaplanować rozmieszczenie podejść wodno-kanalizacyjnych, zmiany w układzie ścian czy rozmieszczenie punktów elektrycznych.

Jeśli zgłosisz się z dużo większym wyprzedzeniem, możesz liczyć na to, że cena projektu będzie niższa. Gdy architekt ma już zapełniony kalendarz i zgodzi się mimo wszystko na współpracę z Tobą, bo uzna Twój projekt za ciekawy i rozwojowy, z pewnością zaproponuje Ci wyższą stawkę, ponieważ będzie musiał poświęcić na projekt ponadprogramowy czas, który normalnie poświęciłby na swoje życie prywatne.

Zazwyczaj też cena za projekt będzie różniła się w zależności od wielkości inwestycji. Cena projektu w przeliczeniu za metr kwadratowy kawalerki będzie relatywnie większa niż wykonanie kompleksowego projektu domu powyżej 100 metrów kwadratowych.

Jakie biuro projektowe wybrać?

Pieniądze są ważne. Niezależnie czy zarabiasz minimalną krajową, czy operujesz milionami. Zazwyczaj młodzi projektanci będą konkurencyjni cenowo w stosunku do bardziej doświadczonych. Musisz jednak mieć na uwadze, że brak doświadczenia u osób dopiero zaczynających może odbić się na jakości projektu. Mówię tutaj głównie o funkcjonalności pomieszczeń i jakości dokumentacji technicznej. Nie jest tajemnicą, że im większe mamy doświadczenie tym więcej elementów możemy przewidzieć, we wczesnym etapie wykonania projektu. Warto więc wybierać doświadczonych architektów, zwłaszcza jeśli poziom skomplikowania wnętrza jest wysoki. Jeśli chcesz drobnej metamorfozy, doboru nowych, gotowych mebli, lamp czy kolorów, spokojnie możesz dać szansę nowicjuszowi.

Duże biuro czy mała pracownia?

Duże biuro to większe koszty utrzymania, cena będzie z pewnością wyższa, niż jeśli powierzysz projekt mniejszej pracowni. Jakość wykonanego projektu zależy natomiast od indywidualnych kwestii. Jaki styl pracy ma dany projektant oraz jak duże doświadczenie w branży posiada. Decydując się na mniejszą pracownię możesz być pewny kto twój projekt będzie realizował. Jeśli zdecydujesz się na duże biuro projektowe możesz nie mieć wpływu na to kto przygotuje dla Ciebie wizualizacje, czy rysunki.

Duże biura działają w różny sposób. Czasami jednym projektem zajmuje się, od A do Z, wyznaczona osoba, czasami jak w fabryce każdy pracownik ma swoją dziedzinę. Wizualizacje przygotuje Ci wizualizator, a rysunki techniczne kreślarz. To jaki system współpracy wybierzesz, zależy od Ciebie i Twoich preferencji. Osobiście uważam, że projekt z duszą, który będzie dopasowany do potrzeb indywidualnych, wymaga lepszego poznania klienta i poświęcenia mu 100% swojej uwagi. Projekt to nie jest proces zero-jedynkowy.

Miasto ma znaczenie

To czy podejmiesz współpracę z biurem warszawskim, krakowskim, trójmiejskim, czy zdecydujesz się na pracownię z nieco mniejszego miasta może mieć znaczenie. Podobnie jak przy wielkości pracowni jej lokalizacja ma wpływ na cenę projektu. Koszty utrzymania w dużym mieście jak np. Warszawa, będą wyższe niż koszty utrzymania w Bydgoszczy. W dobie Internetu współpraca zdalna zyskuje na coraz większej popularności.

Sama wykonywałam już projekty w okolicach Wrocławia, w Olsztynie, Chełmnie, Warszawie, Poznaniu oraz regularnie w Trójmieście. Kilka razy zdarzało mi się wykonać również projekty do Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Austrii. Dobrze wspominam również współpracę, gdzie inwestorzy zakupili mieszkania w Warszawie, a sami mieszkali w Dubaju oraz w Singapurze. Tutaj ograniczała nas jedynie różna strefa czasowa. Gdy w Toruniu był już wieczór, w Singapurze budził się poranek.

Z uwagi na lokalizację pracowni Jaminska.pl w centralnej Polsce, z łatwością mogę dojechać na inwentaryzację w różne miejsca kraju. Dzięki temu w swojej ofercie posiadam również wykonywanie projektu hybrydowo. Spotykamy się z Inwestorem na inwestycji, na początku współpracy, później większość elementów uzgadniamy zdalnie. Jeśli istnieje potrzeba spotykamy się ponownie na budowie lub w sklepie.