Jak zaplanować remont?

20 marca 2024

Harmonogram prac remontowych

Harmonogram prac remontowych to bardzo ważna sprawa. Bez planu co chcemy zrobić, jaki mamy budżet i co powinniśmy kupić, nasz remont może stać się istną katastrofą.

Więc dobrze, o czym musimy pamiętać? Kiedy zacząć?

Lista kontrolna

poniżej przedstawiam gotową listę, z podpunktami do odhaczenia. O czym nie możesz zapomnieć planując remont? Na warsztat biorę mieszkanie z rynku wtórnego, ale jeśli planujesz wykończenie nowego mieszkania, większość elementów będzie taka sama.

Więc zaczynamy!

 • Odpad budowlany:
  Musisz zamówić wywóz odpadów. Sprawdź czy w Twojej okolicy lepiej będzie opłacało się zamówić Big Bag, czy może kontener. Z kawalerki w stanie deweloperskim może powstać nawet od 2 do 3 worków typu Big Bag. Jeśli remontujesz mieszkanie używane, śmieci będzie jeszcze więcej. Pamiętaj, że gruzu, styropianu, resztek płytek nie można wyrzucać do zwykłego kontenera na śmieci zmieszane! Ustal gdzie postawisz kontener lub worek. Pamiętaj, że musi on zostać postawiony w takim miejscu, aby nie blokował dojazdu, ani dróg awaryjnych.
  Kolejność wykonywanych prac.
  – Prace przygotowawcze i rozbiórkowe. Wyniesienie mebli, zabezpieczenie elementów takich jak okna, parapety.
  – Przeróbki w rozmieszczeniu punktów elektrycznych i podejść wodno-kanalizacyjnych.
  – Naprawianie ścian, posadzek sufitów.
  – Wykonanie sufitów podwieszanych.
  – Układanie płytek.
  – Malowanie ścian.
  – Montaż podłogi.
  – Montaż drzwi.
  – Naklejanie tapet.
  – Montaż mebli na wymiar.
  – Montaż listew przypodłogowych.
  – Montaż lamp, dekoracji.
  – Ewentualne poprawki w malowaniu ścian.
 • Trzeba też zarezerwować sobie czas na sprzątanie między etapami. Przy remoncie zawsze jest dużo pyłu, który potrafi długo opadać na powierzchnie.

Co z produktami?

Pamiętaj, żeby wcześniej zamówić produkty. Duża część elementów nie jest dostępna od ręki. Na niektóre elementy wnętrza poczekasz nawet 9 tygodni. Ten czas jest ruchomy. Pamiętaj jednak, że drzwi, a w zasadzie regulowane ościeżnice są wykonywane na indywidualne zamówienie.

Poczekasz również na ozdobne grzejniki w dedykowanych kolorach oraz płytki sprowadzane np. z Włoch.

Kiedy wezwać stolarza?

Stolarz będzie mógł dokonać pomiarów kuchni, czy łazienki dopiero od gotowej posadzki i ściany. Czas wykonania mebli i późniejszy montaż też może potrwać kilka dni. Zwłaszcza jeśli firma stolarska nie jest duża.

Harmonogram

Dobrze jest oszacować czas potrzebny na wykonanie poszczególnych etapów prac. Skonsultować z ekipami ile czasu potrzebują na wykonanie zadania. Nie umawiać zbyt wielu fachowców na jeden termin, ponieważ będą sobie przeszkadzać przy pracy.

Trzeba też pamiętać o tym, że kalendarze montażystów i instalatorów są zaplanowane na pół roku, lub dłużej. Jeśli nasz montaż z jakiegoś powodu się przesunie, przykładowo, opóźni się ekipa od malowania ścian i nie przygotowaliśmy posadzki do układania paneli, lub w pomieszczeniu jest zbyt chłodno i wilgotno, może się okazać, że trudno będzie zarezerwować w najbliższym czasie wolny termin. Co będzie skutkowało opóźnieniami kolejnych etapów remontu.

Remont to ogromne wyzwanie logistyczne. Często zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Konieczne jest szybkie podejmowanie decyzji i koordynacja wielu dostaw, instalatorów, zamówień. Łatwo jest się pogubić w tych wszystkich kwestiach. Dlatego warto jest mieć wsparcie doświadczonego architekta wnętrz.

Architekt przygotuje spis materiałów, to ułatwi Ci zamówienia.

Dzięki przygotowanej dokumentacji, unikniesz wielu pytań od fachowca.

Jeśli zdecydujesz się na nadzór autorski, wiele kwestii związanych z zamówieniami rozwiąże za Ciebie architekt wnętrz.

Jeśli jesteś zdecydowana/y na współpracę z architektem serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Zadzwoń lub napisz. Powiedz jakie są Twoje oczekiwania oraz wielkość mieszkania lub domu, a ja dopasuję zakres projektu najlepiej do Twoich potrzeb. Dane kontaktowe znajdziesz TUTAJ.

Co jeszcze zyskujesz na współpracy z architektem wnętrz?

Jest kilka kwestii, które zawsze przy remoncie spędzają sen z powiek. Jest to nie tylko ogromny bałagan, kilogramy pyłu i tony śmieci, ale i budżet. Dzięki zestawieniu materiałów, które przygotuje dla Ciebie architekt wnętrz będziesz wiedzieć z jakimi kosztami wiąże się Twój remont. Na podstawie projektu wykonawca będzie mógł lepiej oszacować zakres i koszt robocizny. Może okazać się, że dzięki projektowi będziesz miał możliwość na wczesnym etapie wprowadzić korekty budżetu lub oszczędności, które pomogą Ci wprowadzić się do urządzonego domu, a nie do czterech ścian na walizkach i kartonach.

Jeśli dotarłaś/eś do tego momentu, to znaczy, że najprawdopodobniej czeka Cię remont. Jestem do Twojej dyspozycji. Życzę Ci powodzenia!