AI a projektowanie wnętrz

29 marca 2024

Czy sztuczna inteligencja zagraża pracy architekta wnętrz?

Sztuczna inteligencja szturmem zawładnęła światem. Technologia wspiera nas w gotowaniu, prowadzeniu auta, wyszukiwaniu informacji. AI potrafi stworzyć obraz, napisać tekst, zaprojektować wnętrze. Ale czy na pewno?

Otóż okazuje się, że nie do końca. Czego brak sztucznej inteligencji, a co ma człowiek? Zwłaszcza taki, który posiada duże doświadczenie w wykonywanym zawodzie?

Sztuczna inteligencja, a człowiek

To co mam ja, Ty i oni, to doświadczenie życiowe, empatia i intuicja.

Są to trzy cechy, których AI jeszcze długo nie zdobędzie. Dzięki czynnikowi ludzkiemu, potrafimy podejmować decyzje, oceniać sytuacje na podstawie własnej intuicji. Im więcej gromadzimy doświadczeń życiowych tym intuicja rzadziej nas zawodzi. To jest to co zdecydowanie przewyższa profesjonalnego architekta od obrazka wygenerowanego przez robota.

Czy AI może pomóc w projekcie?

To zależy. Może również bardzo przeszkadzać. Generowane przez sztuczną inteligencje obrazy na pierwszy rzut oka wydają się być genialne. Jednak po głębszej analizie wizualizacji dostrzegamy spore niedorzeczności. Takie, których nie wykonałby nigdy człowiek. Często w obrazkach wnętrz zostają zamienione przedmioty, gdzie w łazience nad umywalką pojawia się okno zamiast lustra, gdzie szafki są włochate – roboty pewnie uważają, że to nadaje przytulności. Kto żyje ten wie, dlaczego te rozwiązania nie mają prawa się sprawdzić w życiu i nie muszę tego nawet specjalnie tłumaczyć 😉

Roboty i sztuczna inteligencja może jednak wspomóc proces projektowy pod wieloma względami. Może wygenerować model 3D na podstawie skanu przedmiotu. Może w szybki sposób przeanalizować dane, sprawdzić poprawność tabelek kosztorysowych, czy treść opisu.

Moim zdaniem jednak AI to raczej pomoc, a nie główne narzędzie pracy, czy nawet twór, który może zastąpić żywego człowieka. Być może za kilka, lub kilkanaście lat, sztuczna inteligencja nabierze takiego doświadczenia, że poprawi pewne aspekty swoich umiejętności. Rodzi się jednak pytanie, czy naprawdę tego chcemy?

Czy życie człowieka będzie lepsze, gdy dowodzić będą nami roboty?

To jest kwestia, która przeraża wiele osób. Jest tak dużo zagrożeń płynących z powstania sztucznej inteligencji, że pewnie większości z nich nie umiemy sobie wyobrazić. Już dziś dostrzegamy niebezpieczeństwo płynące z manipulacji, wykorzystania głosu i wizerunku. Można robić sobie śmieszne żarty, ale można też wykorzystać te narzędzie do celów przestępczych, manipulacji i spekulacji. Powinniśmy więc zachować szczególną ostrożność.

Czy Jamińska.pl korzysta z AI?

Testowałam tworzenie grafiki i wizualizacji przy pomocy AI. Była to dla mnie dobra zabawa. Zdumiewające jest to w jak krótkim czasie sztuczna inteligencja potrafi wygenerować obrazek. Po analizie tych obrazków widać jednak niedociągnięcia. Jak to się mówi, diabeł tkwi w szczegółach.

Wnętrze stworzone przez sztuczną inteligencję

Tak wygląda luksusowe wnętrze, wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Wydaje się na pierwszy rzut oka, że wszystko jest ok, ale jak spojrzymy na sufit, zauważymy, że coś niepokojącego dzieje się ze sztukaterią.

Całkiem nieźle AI radzi sobie ze stworzeniem wizerunków ludzi i fikcyjnych postaci. Portret poniżej również został w całości wygenerowany przez robota.

Piękna kobieta wygenerowana przez AI

Być może jest to dobry sposób na wygenerowanie indywidualnych plakatów, czy tapet. Ja jednak, chyba lubię gdy dekoracja ma duszę. Pustka na twarzy tej idealnej kobiety wzbudza we mnie poczucie chłodu i niepokoju. Należy jednak przyznać, że aby stworzyć podobną grafikę z udziałem człowieka, artysta musiałby poświęcić znacznie więcej czasu i pracy.

Na koniec portret mój własny, przerobiony przez AI, na podstawie zdjęcia.

Portret Maja Jamińska Architekt wnętrz

Reasumując, w pracy nie korzystam z pomocy sztucznej inteligencji. Traktuję ją bardziej jako ciekawostkę, zabawkę. Natomiast wiele wtyczek, chociażby SEO ułatwia prowadzenie biznesu i powoduje, że przy odrobinie zaangażowania, wiele elementów związanych z prowadzeniem np. bloga czy mediów społecznościowych można wykonać samodzielnie, dzięki pomocy inteligentnego oprogramowania.